"1931". Kolejny film o Bytomiu!

 
 
W roku 1931 także, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zadecydował, iż najbliższe letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Berlinie. Część historyków jest zdania, iż bytomski basen powstawał jako obiekt rezerwowy na potrzeby organizowanej w 1936 roku olimpiady w Berlinie. Jak dzisiaj podkreśla wielu dziennikarzy: „Gdyby faktycznie zjechał się tu wtedy cały świat, bytomianie nie mieliby się czego wstydzić…”


 
   Rok 1931 to czas wielu ważnych dla Bytomia decyzji i wydarzeń. W styczniu rozpoczyna się wykańczanie wnętrz świeżo wybudowanego, okazałego gmachu przeznaczonego na siedzibę Górnośląskiego Muzeum Krajowego. Te, uroczyście otwarte już rok później, staje się natychmiast najważniejszym punktem na muzealnej mapie niemieckiej wówczas części Górnego Śląska. Swoją dominującą pozycję, placówka utrzymuje do dzisiaj, będąc największą pod względem ilości zbiorów instytucją muzealną w regionie. Z kolei w maju 1931 roku arcybiskup wrocławski Adolf Bertram konsekruje kościół p.w. św. Barbary. Nowa świątynia wybudowana w stylu  modernizmu z motywami neoromańskimi została zaprojektowana przez znanego poczdamskiego architekta Arthura Kicktona.
   Inny znany wówczas architekt – Carl Schmidt, w roku 1929 projektuje nowoczesny, funkcjonalistyczny obiekt miejskiej pływalni krytej. Zaprojektowano go z rozmachem, ubierając najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w elegancką, a zarazem awangardową, formę. Dla niego z kolei, rok 1931 nie był łaskawy. Wówczas to, z powodów finansowych prace nad gmachem zostały wstrzymane, by ruszyć ponownie dopiero po dojściu do władzy narodowych socjalistów. Wzniesiony budynek mieścił w sobie: kryty basen pływacki, baseny solankowe, dział masaży, łaźnie tradycyjne z wannami, saunę oraz liczne inne pomieszczenia z urządzeniami służącymi do zabiegów przyrodoleczniczych.
 
 
 

   W roku 1931 także, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zadecydował, iż najbliższe letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Berlinie. Część historyków jest zdania, iż  bytomski basen powstawał jako obiekt rezerwowy na potrzeby organizowanej w 1936 roku olimpiady w Berlinie. Jak dzisiaj podkreśla wielu dziennikarzy: „Gdyby faktycznie zjechał się tu wtedy cały świat, bytomianie nie mieliby się czego wstydzić…
 

   Do wnętrz tej właśnie budowli w swoim kolejnym filmie zabierze nas ekipa projektu „Tajemniczy Bytom”. Oczywiście, podobnie jak w przypadku pierwszego filmu pt. „Tunel” nie będą to odwiedziny standardowe. Kamera poprowadzi nas przez te miejsca, do których na co dzień wstęp mają jedynie nieliczni. Zobaczymy co kryją podziemia pływalni, sprawdzimy jakie warunki panują pod basenową misą, oraz odkryjemy co znajduje się za zamurowanym dawno temu przejściem…
 
Film można obejrzeć TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz