"Podziemne miasto" w Bytomiu

 
Niewidniejące na mapach i planach podziemne przejście między willami przy ul. Wrocławskiej 6 i 8, eksplorowała 26 września ponad setka zwiedzających w ramach kolejnej wycieczki z cyklu Tajemniczy Bytom.
 
  Sobotnie odkrywanie ukrytych przed światłem dziennym przeciwlotniczych korytarzy, rozpoczęło się na terenie niegdysiejszego ogrodu neorenesansowej willi z 1876 r. projektu Paula Jackischa. Pierwszym właścicielem tego obiektu był Adolf Ritter, mistrz murarski i właściciel sklepu z materiałami budowlanymi, a zarazem członek loży masońskiej. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo wielu znanych wówczas bytomian było członkami loży – mówił Maciej Bartków, przybliżając uczestnikom wycieczki tę część historii Bytomia.
 
  Jak wiadomo, willę noszącą nazwę swojego pierwszego właściciela, przejął po jego śmierci Georg Nikisch, również mistrz murarski i wolnomularz. Stojąca przy jednej z głównych arterii Bytomia, willa była ich wspólną własnością. W planach nie było jednak wzmianki o podziemnych korytarzach, jedynie o ogrodzie.
 


 Tajemniczy tunel, który zobaczyli dziś zwiedzający to ciąg korytarzy, do których wejścia usytuowane są w trzech miejscach. Nie zachowały się tam żadne oryginalne przedmioty i nadal tajemnicą pozostaje, czy te korytarze służyły bytomskim masonom.

  Wycieczka zorganizowana została przez Stowrzyszenie "Tajemniczy Bytom" wraz z Wydziałem Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami UM. Organizatorzy już zapowiadaja kolejną wycieczkę "niespodziankę" w ramach zwiedzania miasta.

http://www.bytom.pl/bytomscy-masoni-i-tajemniczy-tunel-przy-ul-wrocławskiejBrak komentarzy:

Prześlij komentarz