Bytom, którego już nie ma...

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od kilku lat sukcesywnie udostępnia swoje zdigitalizowane zbiory w Internecie.  Pośród mnóstwa interesujących pamiątek przeszłości, odnaleźć możemy także wiele zdjęć Bytomia, którego już nie ma...Fotografia przedstawia widok na kościół św. Mikołaja (ob. św. Wojciecha) w Bytomiu z podwórza domu przy Langestrasse (ob. ul. Józefczaka). Po lewej stronie widoczna w skrócie perspektywicznym elewacja gmachu szkolnego, przylegającego od wschodu do kościoła.

Fotografia przedstawia widok na bytomską synagogę (zburzona 1938) na Friedrich-Wilhelm-Ring (ob. pl. Grunwaldzki) w Bytomiu .
Fotografia przedstawia róg Gleiwitzerstrasse i Bäckerstrasse (obecnie ul. Gliwicka) w Bytomiu. Widoczny narożny dom nie istnieje.

Fotografia przedstawia plac Klasztorny w Bytomiu, widziany od północy. Po lewej widoczna nieistniejąca szkoła ewangelicka, zastąpiona obecnym budynkiem, wzniesionym w latach 1909-1911. W tle budynek aresztu policyjnego, wyburzony w okresie międzywojennym. Metalowe osłony na drzewach służyly ochronie przed obgryzaniem przez konie, zaprzęgnięte do zatrzymujących się na placu wozów i dorożek. Z tyłu widoczne szczyty kamienic na Dyngosstrasse (ob. Katowicka).Fotografia przedstawia gazownię miejską w Bytomiu przy Kluckowitzerstrasse, widzianą od strony południowej. Widoczny budynek z piecami do wytwarzania gazu oraz zbiorniki. W prawym dolnym rogu sucha pieczęć zakładu fotograficznego Carla Lieberta z Bytomia.


Fotografia czarno-biała. Przedstawia elewację południową (od strony parku) pałacu w Miechowicach koło Bytomia (popularnie nazywanego "zamkiem"). Pośrodku widoczna część klasycystycznaz początku XIX wieku, po bokach dobudowane później skrzydła w stylu Tudor.


Fotografia przedstawia skrzyżowanie Küperstrasse i Neuestrasse (ob. ul. Matejki i Sokoła) na Rozbarku koło Bytomia, widoczne od strony zachodniej. Po lewej widoczny fragment kościoła św. Jacka. Na odwrocie napis ołówkiem "Roßberg".

Fotografia przedstawia chałupę usytuowaną na rogu Gräupnerstrasse i Grosse Blottnitzastrasse (ob. ulice Webera i Piłsudskiego) w Bytomiu, prawdopodobnie tuż przed wyburzeniem.


Fotografia przedstawia wyburzenie starego budynku muzealnego przy Klosterstrasse (ob. Szymanowskiego) w dniu 12 września 1930 roku.


Fotografia przedstawia salę koncertową Domu Koncertowego i Teatru Miejskiego w Bytomiu (ob. Opera Śląska) po przebudowaniu jej w latach 20. XX w. przez architekta Hansa Poelziga.

Fotografie przedstawiają dom Rosenstreicha przy Kirchstrasse (ob. ul. Kościelna) w Bytomiu, widziany od strony ulicy. Na obu odbitkach podpis tuszem: "Kirchstr. 4".

Fotokopia, wykonana prawdopodobnie w latach 20. XX w. fotografii z lat 70 lub 80. XIX w, przedstawiającej Bahnhofstrasse (ob. Dworcowa) w Bytomiu, widzianą z Bolulevard'u (ob. plac Kościuszki). Na pierwszym planie fontanna u wylotu ulicy na plac, po prawej hotel "Zur Post", wyburzony w 2. poł. lat 80. XIX wieku.


Odbitka litograficzna naklejona na tekturę. Panorama Bytomia od północy, przedstawiająca miasto na przełomie lat 70 i 80. XIX w. Na pierwszym planie teren późniejszego Moltkeplatz (dzisiaj pl. Jana III Sobieskiego). Widoczne m. in. (od wschodu): Rozbark ze starym kościołem św. Jacka, kościół św. Ducha, kościół św. Mikołaja (dzisiaj św. Wojciecha), synagoga, ratusz, kościół parafialny WNMP, gmach więzienia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz