Pancerni w Bytomiu

Równo pół wieku minęło od chwili, gdy młodzi mieszkańcy Bytomia mogli spotkać się twarzą w twarz ze swoimi ulubieńcami. Wiosną 1967 roku do Bytomia zawitali odtwórcy głównych ról w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Bijący rekordy popularności – o co w PRL nie było przecież trudno – serial, do dzisiaj jest chętnie oglądany przez pokolenia 40+. Pierwszy odcinek serii wyemitowano o godzinie 20.00 w dniu 9 maja 1966 roku, wpisując go tym samym w obchody Dnia Zwycięstwa, jaki przez wiele lat, w tym dniu obchodzono w Polsce. Film z miejsca podbił serca młodych Polaków, a przygody dzielnych pancerniaków oglądano z zapartym tchem. Sam serial powstawał w latach 1966-1970. Jego reżyserem był Konrad Nałęcki, a scenariusz oparto na książce Janusza Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Serial odniósł olbrzymi sukces, był wielokrotnie wznawiany i również intensywnie eksploatowany propagandowo. W szkołach urządzano na jego temat akademii przedstawienia, a zdarzało się, że także, że poszczególne odcinki omawiano na lekcjach. Młodzież tworzyła w całej Polsce Kluby Pancernych, których celem, pod szlachetną przykrywką poznawania historii i krzewienia patriotyzmu było wykorzystywanie do promowania wizji historii korzystnej dla władz PRL.

W maju 1967 roku bohaterowie serialu odwiedzili kilka miast Górnego Śląska. Podczas tego tournée Janek i jego kompani pojawili się między innymi w Tarnowskich Górach, Tychach i Bytomiu. Jak się okazuje, z wizyty pancernych w naszym mieście zachowało się sporo fotografii, które niedawno na jednym z portali społecznościowych upublicznił ich autor – Wolfgang Ziółko, uczestnik pamiętnego spotkania sprzed 50 lat.

Wizyta załogi najsłynniejszego czołgu II wojny światowej zorganizowana została na placu Sobieskiego, noszącym wówczas imię niemieckiego komunisty Ernsta Thälmanna. Obok Janka, Olgierda, Gustlika, Grigorija i oczywiście Szarika, obecni byli także sierżant Czernousow oraz pułkownik – generał, przełożony załogi czołgu Rudy 102, który także na swoich gąsienicach pojawił się wówczas w Bytomiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz