Śladami Tajemnicy...Przeszło trzysta osób zwiedziło  przeciwlotniczy tunel łączący IV LO przy pl. Sikorskiego z komisariatem policji przy ul. Rostka. To jedna z tych wycieczek, która rozpaliła wyobraźnię nie tylko pasjonatów bytomskiej historii...

Nie jest nowością, że eskapady śladem bogatej i jeszcze nie do końca odkrytej historii naszego miasta, cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Nie inaczej było podczas dzisiejszej wyprawy, która rozpoczęła się w sali gimnastycznej mieszczącej się nieopodal obecnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (niegdyś Miejska Szkoła Realna).

To właśnie tam znajduje się wejście do poniemieckiego tunelu przeciwlotniczego, w którym w razie ataku bombowego schronienie mogło znaleźć prawie 300 osób. W bardzo dobrze zachowanych podziemnych pomieszczeniach można jeszcze zobaczyć oryginale drzwi oraz oznaczenia, a nawet prowizoryczną, oryginalną latrynę z tamtego okresu.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” realizowanego przez Macieja Bartkowa wraz z Wydziałem Promocji i Kontaktów z Mediami UM Bytom.

Ponad 760-letni Bytom kryje jeszcze niejedną tajemnicę, warto więc śledzić plan kolejnych wycieczek, o których będziemy informować.
 
Zdjęcia: Maciej Jasiński.
 


1 komentarz: