Odwiedź schron w Bytomiu...

Prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach....


Wystawy w przeciwlotniczym schronie z okresu II wojny światowej przygotowali Roland Skubała i Maciej Bartków. Pierwsza z nich, autorstwa Rolanda Skubały poświęcona jest pamiątkom Górnego Śląska, zaś Maciej Bartków zaprezentował niepublikowane dotąd dokumenty i zdjęcia związane z „Tajemnicą Szybu Południowego”. Kolejna nowością w schronie jest  nowe nagranie, które służy do przedstawienia historii walk o Miechowice. Nagranie, którego autorem jest Szymon Suchoń powstało w studiu nagrań „KATAFONIA” i zostało wykonane w technologii Dolby Surround.

 Oprócz wystaw tymczasowych w schronie, możemy w nim zobaczyć historię Miechowic w XIX i XX wieku, mapy prezentujące okres walk o Miechowice w styczniu 1945 roku, a także zdjęcia prezentujące tragedię II wojny światowej - pola bitewne oraz niedolę cywili, którzy cierpieli ze względu na toczące się walki na Śląsku. W gablotach zobaczymy ponadto wydobyte z ziemi pozostałości broni, amunicji i ekwipunku z okresu II wojny światowej, a także zdjęcia, dokumenty i ilustracje związane z życiem mieszkańców Miechowic oraz walk w okresie II wojny światowej na Górnym Śląsku w styczniu 1945 roku.

Ponadto w podziemnym obiekcie powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz