Tajemniczy Bytom z nagrodą

Maciej Bartków oraz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu zostali nagrodzeni tytułem „Zasłużony dla Rozwoju Turystyki w roku 2017”. Wyróżnienia przyznano z okazji Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które 29 września odbyły się na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Zarówno dla Macieja Bartkowa, jak również członków Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to ogromne wyróżnienie, potwierdzające lata ciężkiej pracy na rzecz rozwoju turystyki i promocji naszego miasta.

Przypomnijmy, że Maciej Bartków to autor książek dotyczących tajemnic Bytomia i II wojny światowej, a także pomysłodawca i koordynator prowadzonego w Bytomiu projektu „Tajemniczy Bytom”. Jest autorem takich publikacji jak: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku” i „Werwolf. Propaganda PRL”. W pracach tych, opartych wyłącznie na niepublikowanych wcześniej dokumentach archiwalnych, demitologizuje historię niemieckiego podziemia, mającego operować w latach czterdziestych XX wieku na Śląsku. Przybliża także kulisy największej zagadki II wojny światowej na Śląsku, jaką jest sekret związany z ukryciem przez SS-manów w czeluściach Szybu Południowego ówczesnej kopalni „Prusy” nieznanego po dziś dzień ładunku.

Z kolei w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” dzięki staraniom Maćka Bartkowa udostępniono do zwiedzania między innymi: schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej pływalni krytej przy ul. Parkowej, zinwentaryzowano kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL na Bobrku. W archiwach odnaleziono wiele ciekawych dokumentów, dotyczących między innymi bytomskiego Hitlerjugend, Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Haopel” czy pierwszego strajku, jaki miał miejsce w Bytomiu na kopalni „Miechowice”.

Wyróżnienie od Marszałka Województwa Śląskiego otrzymała takkże Pani Małgorzata Janota z bytomskiego koła PTTK.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz