Zapraszamy na rekonstrukcję!


27 stycznia, o godzinie 13.30 rozpocznie się II rekonstrukcja historyczna, organizowana przez stowarzyszenie Pro Fortalicium.


 

Bogato zapowiada się program wydarzenia. Od godziny 11.00 - 13.00 oraz po zakończeniu rekonstrukcji zapraszamy do zwiedzania wystaw przygotowanych w klasach budynku szkoły. Będzie można zapoznać się tam z wystawa śląskiego września 1939, starych komputerów PC, wystawą upamiętniającą 100-lecie kościoła pw. Bożego Ciała w Miechowicach czy wystawą sprzętu policyjnego zorganizowana wspólnie przez policjantów z Komisariatu I oraz KMP Bytom. W tym czasie zapraszamy także do zwiedzania schronu.

 

Niespodziankę przygotował projekt „Tajemniczy Bytom”. Będzie nią wizyta szefa wydawnictwa „Technol” Bartosza Rdułtowskiego, specjalizującego się w książkach o tematyce historycznej i militarnej, w których autorzy opisują nieznane wcześniej bądź tez zapomniane tajemnice i zagadki przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Na stoisku księgarskich będzie można spotkać się także z Maciejem Bartków, koordynatorem projektu „Tajemniczy Bytom”, a także autorem książek „Tajemnica Szybu południowego” czy „Strażnicy IV Rzeszy”. Kolejną niespodzianką będzie obecność Piotra Maszkowskiego, redaktora naczelnego znanego i popularnego miesięcznika „Odkrywca”. Warto w tym miejscu dodać, iż redakcja ufundowała bezpłatne egzemplarze miesięcznika, które będą na pewno stanowiły miłą pamiątkę z wydarzenia.

 

Sama rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 13.30. W wydarzeniu udział weźmie 120 osób z 17-tu grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech oraz Słowacji, a w postać zamordowanego ks. Jana Frenzla wcieli się ks. Marcin Paś. W rekonstrukcji zastosowana zostanie pirotechnika, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo nikt poza rekonstruktorami nie będzie mógł wejść na pole rekonstrukcji.

 

Po zakończeniu rekonstrukcji zapraszamy do zapoznania się z umundurowaniem oraz uzbrojeniem poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

 

 Na miejscu będzie możliwość zakupienia grochówki z wojskowej kuchni polowej.

 

27 stycznia, Bytom-Miechowice, teren dawnego gimnazjum przy ul. Kasztanowej. Wstęp wolny.  Ilość miejsc dla publiczności ograniczona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz