Pałac Thiele-Wincklerów


Pałac Thiele-Wincklerów, a właściwie jego ruiny, to jedno z najurokliwszych, a zarazem najbardziej tajemniczych miejsc na mapie naszego miasta.


Jego budowa rozpoczęła się w roku 1812 i trwała 5 lat. Po roku 1844, jego nowy właściciel Franz Winckler znacznie go przebudował, rozbudowując jednocześnie w stylu Tudoru – XVI wiecznego angielskiego gotyku.

27 stycznia 1945 wojska sowieckie rozgrabiły i spaliły pałac. Wypalone mury pałacu wysadzono w powietrze w roku 1954. Do dziś pozostały jedynie ruiny pałacowej oficyny i okazały, choć zaniedbany park otaczający budowlę. Niewielki pagórek przy ruinach oficyny kryje pozostałości samego pałacu.

Od kilku tygodni trwa remont pozostałości pałacowych, przystosowujący obiekt do pełnienia w przyszłości funkcji kulturalnych. Remont miechowickiego pałacu będzie kosztował ponad 10 milionów złotych i ma zakończyć się w grudniu br. Wykonawcą prac jest renomowana firma „DeS” z Krakowa, która od przeszło 30 lat specjalizuje się w pracach konserwatorskich. Prowadzonych na Śląsku i w Małopolsce.

Tajemniczy Bytom podejrzał prowadzone tam prace…


2 komentarze:

  1. Bardzo cieszy ta inwestycja. Oby dla Bytomia i nas mieszkańców była to optymistycznna jaskółka zwiastująca zmiany na lepsze :) Psadzka na zdjęciu robi wrażenie, nawet w niezłym stanie. Prawie codziennie tu zaglądam. Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. To fakt cieszymy sie bardzo czekam na to całe życie i nareszcie jest, no i moze jeszcze raz zobacze widok z wieży .A jak tam piwnice z tego co pamiętam były w niezłym stanie serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń