Rocznik Bytomski

 


Już 5 czerwca na rynku wydawniczym zadebiutuje nowy periodyk poświęcony naszemu miastu – „Rocznik Bytomski”.

Premiera wydawnictwa odbędzie się w dniu 5 czerwca br. w trakcie Dnia Otwartego Schronu zorganizowanego w pięciolecie istnienia Schronu w Miechowicach.

W czasie Dnia Otwartego Schronu będzie można zobaczyć także nowe wystawy poświęcone m.in. II wojnie światowej i Górnemu Śląskowi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zorganizowane zostaną także inne atrakcje, w tym występy artystyczne, pokazy, a także Zlot Foodtruckowy.

„Rocznik Bytomski” liczy niemal 180 stron i zawiera  16 publikacji przygotowanych przez mieszkańców naszego miasta, które z reguły mają charakter pionierski i opisują te wydarzenia, o jakich wcześniej nie pisano. Pośród autorów znajdują się między innymi  Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Tomasz Sanecki, autor książek i licznych publikacji dotyczących historii Bytomia, Waldemar Gawron, Zastępca Prezydenta Bytomia, Artur Paczyna Prezes Śląskiego  Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej czy Maciej Bartków, radny Rady Miejskiej oraz koordynator projektu „Tajemniczy Bytom”. W treści pierwszego numeru znajdziecie także Państwo niepublikowane wcześniej fotografie autorstwa Leszka Zarzyckiego. Ukazują one Bytom w roku 1990, a widać na nich demontaż pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, stojącego przez lata naprzeciwko Urzędu Miejskiego oraz plac Sobieskiego i handel, jaki wówczas kwitł w tym miejscu przez długie miesiące. Niewątpliwe ciekawym akcentem są także reprodukcje wszystkich obrazów, które jako wojenne straty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu są poszukiwane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. One także zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Zapraszamy zatem 5 czerwca do Miechowic na pierwszy od ponad roku Dzień Otwarty Schronu. Początek imprezy o godzinie 12.00. zakończenie o 18.00. Przybywajcie!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz