Drugi numer "Rocznika Bytomskiego"

 


16 czerwca 2022 roku ukaże się drugi numer „Rocznika Bytomskiego”.

 „Rocznik Bytomski” to pismo o Bytomiu tworzone z myślą o mieszkańcach naszego miasta. Także i w tym numerze przeczytać Państwo będziecie mogli o wydarzeniach z historii Bytomia, o których wcześniej nie pisano, lub napisano niewiele.

Pośród kilkunastu tekstów zamieszonych w numerze odnajdziecie między innymi materiały o Nocy Kryształowej, znanym bytomskim artyście Tadeuszu Sadowskim czy Joannie Kempińskiej – młodej dziewczynie, związanej z Konfederacją Polski Niepodległej, zamordowanej prawdopodobnie przez SB w roku 1985. Autorką wspomnienia jest Maria Czarnecka, przyjaciółka Joanny, a dzisiaj dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W numerze także odnajdziecie materiał poświęcony olbrzymiej manifestacji, jaka przeszła ulicami Bytomia w dniu 3 maja 1946 roku. Tekst oparty został na wspomnieniu jednego z przywódców tego zgromadzenia Jerzego Mikołajskiego. Niewątpliwym atutem tego materiału są, publikowane po raz pierwszy, fotografie wykonane w czasie jego trwania. Zdjęcia te przekazał Bartosz Gałązkiewicz, a wykonał je jego ojciec – uczestniczący w manifestacji. Bardzo serdecznie za to w tym miejscu dziękuję.

Kolejnym tekstem, ważnym dla historii kultury Bytomia, jest artykuł zatytułowany „Życie to teatr”. Przypomina on kultowy, można by rzec, Teatr „Wiatyk”, jaki w latach osiemdziesiątych XX wieku działał w naszym mieście. Tutaj także zaprezentowane zostały materiały archiwalne oraz fotografie uzyskane od byłych aktorów „Wiatyku”. Wielu z nas, zapewne, zna świetny film „Ostatni dzwonek” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, którego kanwa osnuta jest wokół teatru, jaki utworzyli uczniowie ostatniej klasy jednego z polskich liceów. Niewielu być może jednak wie, że podobny, amatorski, alternatywny teatr działał także w Bytomiu. To był bunt wobec cywilizacji, na którą nie chcieliśmy się zgodzić. Dziś uważam, że było to dość prymitywne, ale przekazywane z duchem i przekonaniem, że oto robimy coś wielkiego – opowiadał wówczas jeden z założycieli Teatru, nieżyjący już Romuald Czubak.

Całości tego wydania dopinają wiersze bytomskiej poetki Kazimiery Maźniak. Jak możemy przeczytać o Pani Kazimierze w śląskiej prasie: Naprawdę ma na imię Kazimiera Maźniak, ale zarówno ze względu na wygląd, jak i prawdziwe serce na dłoni przez wielu nazywana jest po prostu „babcią Józią”. Wiele osób utożsamia ją bowiem z postacią poczciwej gospodyni z serialu „Plebania”(gra ją Katarzyna Łaniewska). Bytomski Anioł Wolontariatu oraz założycielka grupy poetyckiej dla dzieci i młodzieży przy Towarzystwie Pomocy im. Św. Barta Alberta zaprezentuje nam kilka swoich wierszy.

Swoją premierę, drugi numer „Rocznika Bytomskiego” będzie miał w dniu 16 czerwca br. w trakcie Dni Otwartych Schronu w Miechowicach, na które w imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz