Pamiątka starego BytomiaJak się okazuje, pomimo upływu 70 lat od zakończenia II wojny światowej, w wielu miejscach naszego miasta wciąż odnaleźć można pamiątki przedwojennego Bytomia. Tak właśnie zakończyła się ostatnia wyprawa ekipy prowadzonego w naszym mieście we współpracy z gminą projektu „Tajemniczy Bytom”.
 
   Korzystając z rozpoczętego właśnie przez ZBM gruntownego remontu budynku przy placu Tadeusza Kościuszki 10, w ramach projektu postanowiono odwiedzić jego podziemną część. Ta umiejscowiona w ścisłym centrum miasta eklektyczna kamienica wybudowana została w roku 1894. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż już wówczas cały teren placu był zabudowany, a sam plac, z racji bliskości jednego z dwóch dworców kolejowych zajmował w hierarchii znaczną pozycję. W swojej historii plac Tadeusza Kościuszki nosił nazwy: Boulevard, Kaiser-Franz-Josef-platz, Adolf-Hitler-platz, a po zakończeniu II wojny światowej także plac Józefa Stalina. Swojego dzisiejszego patrona plac otrzymał w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. 

 
Piwnica, w której odnaleziono tablicę

   Przepiękna, trzypiętrowa kamienica usytuowana pod numerem 10 przez długie lata nie mogła doczekać się wszechstronnej renowacji. Dzięki jednak postawie zarządcy – bytomskiego ZBM, właśnie rozpoczęto jej niepowierzchowną sanację.

   Do pierwszych prac przystąpiono w minionym tygodniu, a ich wstępnym etapem było odsłonięcie fundamentów i wzmocnienie piwnicznych stropów. Wykorzystując możliwość bezproblemowego wejścia do wszystkich pomieszczeń piwnicznych zaangażowani w projekt „Tajemniczy Bytom” bytomianie także dokonali jego eksploracji. Była to decyzja ze wszech miar słuszna. Pośród walających się śmieci i gruzu odnaleziono kawał blachy, na pierwszy rzut oka nie wyróżniającej się niczym szczególnym. Z czym mamy do czynienia okazało się dopiero po jej odwróceniu. Jak się okazało był to przedwojenny szyld gabinetu lekarskiego dr. F. Hellera, specjalisty w zakresie leczenia chorób skórnych. Jak mówi Maciej Bartków, koordynujący projekt „Tajemniczy Bytom”: Lektura książki adresowej miasta Bytomia z roku 1937 wskazuje, iż mamy do czynienia z dr Felixem Hellerem, prowadzącym swój gabinet w kamienicy umiejscowionej pod adresem Gerichtstrasse 2. Ten z kolei to wybudowany w roku 1880 budynek zajmowany dzisiaj przez Prokuraturę Rejonową przy ulicy Sądowej 2. Tam właśnie do roku 1945 wisiała odnaleziona tabliczka, która w pobliskiej piwnicy przeleżała w zapomnieniu co najmniej 70 lat. Zabezpieczony obiekt przekazano do Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. 

 

 
Fragment "Księgi adresowej" z roku 1937 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz