"Ratujcie Syna Wdowy" - Nowy film o Bytomiu!Zachowała się natomiast willa, będąca własnością obydwu wolnomularzy, a nadto tajemnicze podziemia usytuowane tuż obok, w części opisywanej na planach i mapach wyłącznie jako ogród. Czy zatem te długie i mroczne korytarze służyły niegdyś bytomskim masonom?...

Wolnomularstwo, zwane inaczej masonerią to ponadnarodowy, częściowo tajny ruch, który swe idee wyraża za pomocą rozbudowanej symboliki i rytuałów. Jednym z tajnych haseł używanych przez wieki przez masonów było zawołanie „Do mnie dzieci wdowy”, lub też „Ratujcie Syna Wdowy”. Odnosiło się ono do postaci legendarnego założyciela masonerii Hirama Abiffa , mistrza murarskiego, mającego budować biblijną świątynię króla Salomona. Okrzyk taki wznosić miał mason, będący świadom grożącego mu niebezpieczeństwa, a wszyscy wolnomularze znajdujący się wówczas w pobliżu zobowiązani byli do udzielenia mu natychmiastowej pomocy.

W lutym 1903 roku wolnomularze za siedzibę Loży Srebrna Skała obierają Bytom. Nie ma w tym niczego dziwnego, albowiem wielu znanych wówczas bytomian było członkami loży. Jednym z nich był Adolf Ritter - mistrz murarski i właściciel sklepu z materiałami budowlanymi, inwestor i pierwszy właściciel jednej z willi, usytuowanych przy dzisiejszej ulicy Wrocławskiej. Po śmierci Rittera budynek przejął jego uczeń Georg Nikisch, również mistrz murarski i wolnomularz. To właśnie założona przez niego firma, pod osobistym nadzorem szefa, wybudowała w Bytomiu siedzibę loży masońskiej „Srebrna Skała”.

Loża działała nieprzerwanie do około 1935 roku, kiedy to ze względu na dyskryminujące wolnomularstwo ustawodawstwo hitlerowskich Niemiec został uśpiona bądź rozwiązana.  Po jej siedzibie nie zachował się żaden ślad.

Zachowała się natomiast willa, będąca własnością obydwu wolnomularzy, a nadto tajemnicze podziemia usytuowane tuz obok, w części opisywanej na planach i mapach wyłącznie jako ogród. Czy zatem te długie i mroczne korytarze służyły niegdyś bytomskim masonom?...
Najnowszy film projektu Tajemniczy Bytom "Ratujcie Syna Wdowy" do obejrzenia tutaj:FILM
 
 
 

1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, że opisywana w komentarzu do filmu siedziba loży zlokalizowana przy dzisiejszej ul.Strzelców Bytomskich istniała jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku.Mieścił się tam chyba, o ironio, miejski zarząd ZMS(Związek Młodzieży Socjalistycznej).Potem budynek zburzono i powstały tam dwa wysokie bloki mieszkalne.
    agmaoa@gmail.com

    OdpowiedzUsuń