Tajemniczy Bytom z Medalem Miasta Bytomia!

 
Niezmiernie miło mi poinformować, iż Kapituła Medalu Miasta Bytomia uhonorowała tym zaszczytnym wyróżnieniem także autora projektu Tajemniczy Bytom...
 
   W Bytomiu nie brakuje ludzi niebanalnych, zaangażowanych, oddanych temu co robią i miastu. Dzięki takim postaciom Bytom może być dumny ze swoich mieszkańców.   O przyznanie nagrody wnioskują stowarzyszenia i organizacje społeczne, kluby sportowe, placówki oświatowe i edukacyjne, związki zawodowe oraz komisje Rady Miejskiej. W skład Kapituły Medalu Miasta Bytomia wchodzą radni, wcześniejsi laureaci oraz osoby mianowane przez Prezydenta Miasta.  
 
   W roku 2015 wyróżnienie za szczególne osiągnięcia dla miasta przyznano Maciejowi Bartków, Ryszardowi Kłakowi, Tadeusz Kwapiszowi oraz Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Szombierki. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w niedzielę, 8 listopada w Operze Śląskiej. 
 
   Jak zapisano w uzasadnieniu:
 
  W dziedzinie kulturalnej nagrodę otrzymał Maciej Bartków, autor książek poświęconych Bytomiowi. Laureat jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Tajemniczy Bytom”, w którym wraz z miłośnikami miasta odkrywa jego historię, zwiedzając miejsca na co dzień trudno dostępne jak: podziemia, schrony, czy tunele. Bartków jest także odkrywcą historycznych dokumentów i pamiątek z przedwojennego Bytomia, twórcą filmów dokumentujących wydarzenia dotyczące odkrywania tajemnic miasta. W najsłynniejszej swej publikacji „Tajemnica Szybu Południowego” pokazuje, że nie brak w Bytomiu zagadek z czasów II wojny światowej, które mogłyby być rewelacyjnym tematem filmu lub książki. W swoich pracach wykorzystuje materiały niepublikowane, demitologizuje historię niemieckiego podziemia, przybliża kulisy wojny na Śląsku, omawia zapomniane i ukryte historie – jak np.: zaginiona kolekcja dzieł sztuki z Muzeum Górnośląskiego. 
 
 
 
 
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz