Plan pracy SB w Bytomiu na rok 1989

 
Nowy dokument. W dziale "Dokumenty" ujawniam po raz pierwszy "Plan pracy Służby Bezpieczeństwa w Bytomiu na rok 1989"...

 
 Służba Bezpieczeństwa powołana została w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w roku 1956. Jej utworzenie było następstwem reorganizacji jakiej poddano organy bezpieczeństwa publicznego komunistycznego państwa. Zadania Służby Bezpieczeństwa praktycznie nie różniły się niczym od tych, jakie postawiono przed jej poprzednikami - Urzędem Bezpieczeństwa czy Urzędem ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Polegały one przede wszystkim na ochronie systemu komunistycznego tak wewnątrz kraju, jak i poza jego granicami. Urzeczywistniać miały się  poprzez kontrolowanie i przenikanie do wszystkich struktur życia społecznego w Polsce, a następnie za granicą. Swój żywot Służba Bezpieczeństwa zakończyła w maju 1990 roku, ale większość jej pracowników przeniesiono do nowo powstałego Urzędu Ochrony Państwa.
 
  Publikowany po raz pierwszy dokument pokazuje kulisy pracy SB w Bytomiu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie zadania stawiali przed sobą pracownicy bytomskiej Służby Bezpieczeństwa w roku 1989. Ostatnim roku niepodzielnej władzy PZPR w Polsce.

Z materiałami zapoznać można się tutaj:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz