Odkrywają tajemnice Bytomia.

 
Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami ciekawych odkryć, będących udziałem członków stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz miechowickich pasjonatów historii. Jednym z nich było odkrycie schronu w Miechowicach...
 
W marcowym numerze miesięcznika „Rynek 7” opisaliśmy historię odkrycia niemal 100-metrowego schronu znajdującego się na podwórku szkoły przy ulicy Stolarzowickiej w Miechowicach. W wyniku podjętych prac, bytomskim eksploratorom udało się odkopać wejście do podziemi i spenetrować znajdujące się wewnątrz tunele – łącznie 45 metrów. Trwające prace adaptacyjne objęły już między innymi zamontowanie instalacji elektrycznej czy osadzenie przy wejściu do podziemi jednoosobowego schronu wartowniczego z okresu drugiej wojny światowej. Tego typu schrony były produkowane masowo w fabrykach betonu III Rzeszy w latach 1938 - 1945. Ustawiano je jako gotowe elementy w wyznaczonych miejscach, wkopane w grunt do wysokości dolnej krawędzi drzwi. W polskiej terminologii fortyfikacyjnej, nazywane były schronami typu „ołówek”. Miały chronić wartownika w przypadku nalotu, ostrzału artyleryjskiego, czy z broni strzeleckiej.

Zmieniło się także samo wejście do podziemnych korytarzy. Dzięki zamontowaniu żelbetowych łuków ufundowanych przez bytomska firmę specjalizującą się w produkcji betonu zostało ono przykryte, dzięki czemu długość podziemnego odcinka została wydłużona z 45 do niemal 50 metrów. Otwarcie obiektu dla zwiedzających zaplanowano 4 czerwca o 12.00.

To jednak nie jedyny schron, jaki odkopali miłośnicy historii Bytomia z Miechowic. Całkiem niedawno, udało im dotrzeć się do kolejnego, czwartego już podziemnego obiektu, jaki zlokalizowano w tej dzielnicy. Do jego wnętrza dostali się dzięki odkopaniu nieistniejącego już szybiku wentylacyjnego. Niestety, stan techniczny obiektu jest zły i uniemożliwiający, przynajmniej w chwili obecnej, jego udostępnienie zwiedzającym. W wyniku penetracji ujawniono sporo pęknięć poprzecznych obmurza schronu oraz całkowicie zniszczoną wentylację.

Na spotkanie z Dariuszem Pietruchą prezesem stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz Ireneuszem Okoniem w ramach prowadzonego wspólnie z Biurem Promocji Bytomia projektu „Tajemniczy Bytom” zaprasza Maciej Bartków. O podziemnych tajemnicach Miechowic, dokonanych odkryciach i planach na przyszłość posłuchać będziemy mogli w czwartek, 19 maja w Biurze Promocji, Rynek 7.
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz