Walki o Miechowice 1945


Z udziałem gwiazd polskiego kina odbędzie się kolejna edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice”. Oprócz rekonstruktorów wezmą w niej udział znani polscy aktorzy: Cezary Żak oraz Lech Dyblik. Miechowicka Rekonstrukcja jest jedną z największych tego typu wydarzeń w Polsce. W inscenizacji „Walki o Miechowice” weźmie udział ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji oraz prawie 180 rekonstruktorów. Zobaczymy także pojazdy militarne z epoki – w tym czołg T-34. 


Warto dodać, że sobotniej inscenizacji będą towarzyszyły dwa inne wydarzenia. 24 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy do budynku „Ciszy Syjonu” na prelekcje poświęconą tragicznym wydarzeniom w Miechowicach w styczniu 1945 roku, którą poprowadzi prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha. Z kolei o 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem Lecha Dyblika, który dzień później weźmie udział w widowisku historycznym „Walki o Miechowice”.

W tym roku, po raz pierwszy, pośród współorganizatorów wydarzenia odnajdziemy także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.


Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z inscenizacją historyczną 24 i 25 stycznia jest wolny, jednak ilość miejsc dla publiczności w dniu inscenizacji /25 stycznia/ będzie ograniczona.

Inscenizacja „Walki o Miechowice” jest częścią wojewódzkich obchodów Tragedii Górnośląskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli: wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Bytomia.Zobacz szczegóły programu:


24 stycznia /piątek/:

godz. 17.00 – wykład na temat walk w Miechowicach (Dariusz Pietrucha, Miechowice, Ostoja Pokoju),

godz. 18.00 - koncert Lecha Dyblika (Miechowice, Ostoja Pokoju)25 stycznia /sobota/:

godz. 11.30 - składanie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej,

godz. 12.15 - Kościół pw. Bożego Ciała, Miechowice - msza św. celebrowana przez ks. biskupa Jana Kopca,

godz. 13.30 - odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Jana Frenzla zamordowanego przez Sowietów w dniu 25 stycznia 1945 roku w Miechowicach (ProFort Centrum, ul. Stolarzowicka 19, obok kościoła),

godz. 14.00 - rekonstrukcja historyczna „Walki o Miechowice 1945”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz